HomeBlogÚžitkové vlastnosti dreva
×

Výstrahy

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 11

Úžitkové vlastnosti dreva

Úžitkové vlastnosti rôznych druhov dreva.

V tomto príspevku by sme chceli hovoriť o vlastnostiach dreva, ktoré z neho robia jedinečný stavebný materiál. Stromy okolo nás sú súčasťou prírody, avšak im nevenujeme dostatočnú pozornosť. Preto dúfame, že budete mať záujem o náš článok, v ktorom sa dozviete viac o stromoch.
Strom je schopný pozitívne ovplyvniť naše telo. Už starý Egypťania nosili drevené amulety na krku a verili, že ich zachránia od utrpení a chorôb.,Indickí jogíni si boli istí, že stromy pohlcujú vesmírnu energiu a odovzdávajú ju ľuďom. Liečivé vlastnosti stromov sa využívajú v alternatívnej medicíne. V slovanskej mytológii predstavoval strom stred vesmíru a stelesňoval pôvod života. Preto nie je prekvapením, že strom bol dlho obľúbeným stavebným materiálom , z ktorého sa stavali domy, kostoly aj celé mestá.
Legendy často rozprávajú príbeh o vzťahu človeka a stromu, o schopnosti dreva dávať človeku veľkú životnú silu a energiu. Tieto pozitívne vlastnosti dreva vysvetľujú, že strom je živý materiál. Stavba z dreveného domu je plná života. Na rozdieľ od stavby z tehál, betónu alebo plastu drevo optimalizuje vlhkosť, udržuje teplo, nasycuje vzduch kyslíkom a éteryckými olejmi, ktoré majú antiseptické vlastnosti. Prirodzená farba a nádherná aróma dreva má pozitívny vplyv na naše emócie a náladu.


Aký druh dreva je najlepšie použiť pri stavbe ?

BOROVICA
Naši predkovia považovali borovicu za symbol života a nesmrteľnosti. Má príjemnú, osviežujúcu vôňu, do ovzdušia vylučuje prchavé látky , ktoré ničia baktérie a vírusy. Preto má blahodarný vplyv na respiračný systém a posilňuje celé telo. Vnútorný vzduch z borovicovéjo dreva je vždy dokonale čistý, preto je najlepší pre ľudské telo.
Borovicu charakterizuje tvrdosť, pevnosť a odolnosť proti škodcom. Má najmenšiu mieru deformácie počas procesu sušenia, preto sa používa vo veľkom množstve pri výrobe reziva, drevených líšt apod.

SMREK
Tento strom je vždy zelený, je mocným zdrojom bioenergie, dodáva životnú silu ľuďom aj v zimnom období. Domy zo smrekového dreva majú liečivé vlastnosti, dávajú vitalitu, energiu, vytvárajú atmosféru pohodlia a pokoja.Borovicové drevo sa používa pri výrobe nosníkov a striech.

CÉDER
Céder symbolizuje silu a hojnosť, jeho životnosť je 500 rokov. Vďaka jeho antiseptickým vlastnostiam v dome z cédrového dreva je vzduch čistý bez škodlivých mikróbov, odoláva hnijúcim baktériám. Preto má dobrú odolnosť proti rozkladu. V stavebníctve sa využíva rovnako ako borovica.

JEDĽA
Jedľa je jedným z najkrajších ihličnanov, dodáva ľuďom životnú silu a má silnejšie liečivé účinky ako iné ihličnany.Má podobné vlastnosti ako smrek, má svetložltú farbu, ľahko sa spracováva, preto sa najčastejšie používa v stavebníctve - vyrábajú sa z nej strechy, okenné a dverové rámy.

OSIKA
Pripisujú sa jej zvláštne magické vlastnosti - absorbuje negatívnu energiu, chráni dom pred zlými duchmi, a tak jeho výsadba pri dome symbolizuje šťastie. Vedecky sa dokázalo, že má schopnosť ničiť patogénne huby. Po vysušení je tvrdšia ako kosť. Priaznivou vlastnosťou je vynikajúca odolnosť voči vode, preto je vhodným materiálom pri stavbe pivníc, studní a
strešnej výrobe.

JEĽŠA
Jelša je strom, ktorý posilňuje rodinné vzťahy. Kvôli jeho vlastnostiam môže nahrádzať mahagón, orech, čerešňu a iné vzácne druhy stromov. Tento strom je odolný voči vode, preto sa používa v stavbách pod zemou a pod vodou.

SMREKOVEC
Smrekovec je považovaný za strom mieru. Obsahuje antioxidanty, ktoré brzdia proces starnutia. Smrekovec prakticky nepodlieha procesu rozkladu a vplyvu rôznych škodcov. Jeho drevo je široko používané v priemysle bez akéhokoľvek spracovania alebo farbenia.

DUB
Dub symbolizuje silu a moc, je silný protistresový nástroj, aktivuje krvný obeh a normalizuje krvný tlak. Tento strom je generátorom pozitívnej energie. Je jedným z najobľúbenejších materiálov pre výrobu skríň a interiéru. Okrem krásy má veľa užitočných vlastností - trvanlivosť, odolnosť proti plesniam a hnilobe a jednoduchosti manipulácie.


Aké stromy sú vhodné sadiť do záhrady?

Samozrejme na prvom mieste sú ovocné stromy, ktoré nám dávajú chutné plody obsahujúce veľa vitamínov a tým nám zlepšujú naše zdravie.
Jabloň - jablko je považované za symbol lásky a plodnosti.
Slivka - strom dlhovekosti, manželského šťastia a čistoty mysle.
Čerešňa - stelesňuje ženskú krásu.
Hruška - strom šťastia.
Marhuľa - je stromom zdravej výživy.
Orech - strom múdrosti a silnej energie.
Okrem ovocných stromov môžu záhradu vyzdobiť javory - pomáhajú nájsť pokoj a dôveru.
Agát - strom pre rodinné šťastie.

Ako vidíte, stromy pozitívne ovplyvňujú náš emocionálny a fyzický stav. Naučme sa používať prirodzené vlastnosti dreva a tak uvidíme skutočnú genialitu tohto materiálu.
Stavbou dreveného domu zabezpečíte sebe a svojej rodine čisté prostredie a zdravý život.
Preto je najlepším riešením výstavba drevených domov z ekologicky čistého a bezpečného dreva.

 

 

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Viac z tejto kategórie: «Guľatina O firme»
Pre písanie komentárov sa prihláste