HomeBlog10 mýtov o drevených domoch
×

Výstrahy

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 11

10 mýtov o drevených domoch

V drevenom stavebníctve popularizuje guľatinu 10 obľúbených mýtov. Často sa stáva, že popularitou vznikajú mnohé legendy a mýty.

Každodenne dostávame množstvo otázok od našich zákazníkov a všetkých, koho zaujíma naša práca, pritom sa stretávame s radom dohadov a predsudkov o kvalite, životnosti a vlastnostiach drevených domov. Existuje množstvo názorov týkajúce sa vysokých a nízkych cien guľatiny. S dlhoročnými skúsenosťami v drevenom stavebníctve máme dnes úlohu odhaliť najčastejšie rozšírené mýty o guľatine. Dúfame, že naše informácie budú zaujímavé a užitočné všetkým pri voľbe materiálu na stavbu domu, a tak sa rozhodnú zodpovedne pristúpiť k takej závažnej veci.

 

Mýtus č.1 - guľatina pri spracovaní stráca vrchnú ochrannú vrstvu - beľ, čo vedie k strate pevnosti dreva.

Realita: odstránenie belia nemá žiadne negatívne následky, ale naopak pozitívne vplýva na zníženie hniloby dreva.

Skúsenosti ukazujú, že mnohí sa držia tohto mylného názoru.

Je to veľmi zvláštne, pretože keď sme chodili do školy na hodine biológie nám ukázali vnútornú štruktúru kmeňa stromu. Vrstvy dreva umiestnené v strede stromu - staršie, silnejšie a nasýtené živicou sú lepšie v porovnaní s mladšími vrstvami pod kôrou, ktorá sa nazýva belové drevo.

Tvrdenie, že guľatina pri spracovaní vrchnej vrstvy stráca pevnosť a odolnosť je opodstatnené, nutno spomenúť aj iné drevené materiály. Lepené lamelové drevo, rezby, parkety nikto neobviňuje v strate pevnosti, trvanlivosti a výkonnosti vzhľadom na narušenú štruktúru dreva.

Mýtus č.2 - guľatina má krátkodobú životnosť.

Realita : dom z guľatiny pri správnej inštalácii, starostlivosti a prevádzke vydrží veľa rokov a bude slúžiť rodinám počas niekoľko generácií.

Niektorí pristupujú opatrne k stavbe dreveného domu, hovoriac o krehkosti a nestabilite dreva, čím sa šíri ďalší mýtus. Vzniká otázka: Ako vydržali starobylé drevené domy stovky rokov a nie sú zničené ? Odpoveď nájdete v článku "Životnosť dreveného domu".

Okrem toho guľatinu začali vyrábať vo Fínsku v 90-tych rokoch minulého storočia. Preto sú príkladom trvanlivosti fínske domy z guľatiny, ktoré stoja viac ako pol storočia bez straty svojich pôvodných vlastností.

Moderné spracovanie dreva robí dom z guľatiny maximálne trvanlivým.

 

Mýtus č.3 - guľatinu treba izolovať.

Realita: guľatinu netreba izolovať vzhľadom k nízkej tepelnej vodivosti, lebo má prirodzenú vlastnosť chrániť teplo. Toto tvrdenie je zlé, aj keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že technológiu výroby a stavby z guľatiny objavili vo Fínsku. Tento severný národ žijúci v drsných prírodných podmienkach a chladnom podnebí už dávno ocenil všetky výhody, ktoré poskytuje guľatina ako stavebný materiál. Ide o to, že drevo má nízku tepelnú vodivosť, a preto v zrube udržuje teplo maximálne dlho. Guľatina dáva možnosť dosiahnuť vnútri domu takú teplotu, že tehlový dom by potreboval mať k dosiahnutiu tejto teploty štvornásobne širšie steny.

Na obrázku si pozrite hrúbku tehlovej a betónovej steny v porovnaní s tepelnou vodivosťou guľatiny. Pôsobivé, že? Samozrejme, že pri silných mrazoch guľatina ako aj iný materiál zamrzne. Napríklad guľatina s priemerom 200 mm zamrzne pri teplote -40°C. Preto sa pri skupinovej bytovej výstavbe používa guľatina s väčším priemerom 200-220 mm a berie sa do úvahy aj účelné vykurovanie. V našom článku si prečítajte viacej o vykurovaní dreveného domu.

Mýtus č.4 - guľatiny praskajú.

Realita: pri správnej inštalácii a riadnom fungovaní guľatina nepraská. Guľatina vplyvom svojej prírodnej vlhkosti vždy praská, ako každý prírodný materiál. Avšak môže popraskať aj vplyvom ľudského faktora pri nesprávnej technológii výroby, alebo neodbornou inštaláciou. Keď sa guľatina píly na detaily stavby, okrem iných technologických postupov sa robí vyrovnávací rez, tým sa uvoľňuje napätie a zabraňuje vzniku trhlín pri popraskaní. Správne vyrobená guľatina pri dodržiavaní všetkých technologických noriem nestráca tvar a pružnosť. Aby sa vylúčil výskyt trhlín, bezprostredne po montáži zrubu sa konce upravujú vápnom, alebo PVA lepidlom, čo umožňuje rovnomernejšie vylučovanie vlhkosti a znižuje sa vnútorné napätie dreva. Obvyklou chybou pri popraskaní dreva je, že sa guľatinové steny s vysokou vlhkosťou natierajú lakom, pričom na povrchu dreva vzniká film, čo zapríčiňuje nesprávne vykurovanie.

Mýtus č.5 - guľatina hnije a horí.

Realita: moderná technológia výroby poskytuje také spracovanie materiálu, po ktorom guľatina nehnije a nehorí. Väčšina odporcov drevených stavieb tvrdí, že domy z dreva sa ľahko vznietia a rýchlo horia. Toto tvrdenie je nič viac, ako obyčajný mýtus. Skutočnosťou je, že v porovnaní s inými stavebnými a povrchovými materiálmi, drevo horí oveľa horšie než iné moderné materiály. Dnes poznáme viac spôsobov, ktoré zabraňujú rýchlej horľavosti dreva. Špeciálna ochranná úprava zvyšuje žiaruvzdornú vlastnosť, tým robí guľatinu ohňovzdornou, preto odporúčame prečítať si viac v našom článku "Sineva", ktorý sa venuje výslovne týmto otázkam. Hniloba, pleseň sa úplne odstránia pôsobením ochranného prostriedku na drevo.

Mýtus č.6 - guľatina zo zimného stromu je lepšia ako z letného.

Realita: sezónny výrub stromov nemá vplyv na výrobu guľatiny. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa tento mylný názor stal najpopulárnejším mýtusom. Skutočnosťou je, že strom je živý materiál, ktorý sa vyznačuje osobitnými životnými cykly. Počas života stromu sa zimné a letné cykly líšia v niektorých aspektoch. V zime sa v strome spomaľuje tvorba a pohyb šťavy, preto sa drevo vyznačuje minimálnou vlhkosťou. V zimnom období sa v dreve znižuje hladina škrobu, v dôsledku čoho je menej náchylné k hnilobe. V zime neexistuje v strome žiadny škodlivý hmyz. Tieto rysy životného cyklu zimného dreva má veľa priaznivcov, ktorí sa domnievajú, že guľatina z takéhoto dreva je neoceniteľná pre výstavbu rodinného domu. Odporcovia tejto teórie však tvrdia opak. Podľa ich názoru je v zime drevo najviac vlhké, a pri teplotných výkyvoch sa znižuje jeho kvalita a výkonnosť. Teoreticky kladné a záporné argumenty o zimných a letných výruboch môžu byť nekonečné. Ale skúsenosť a prax svedčia o tom, že na kvalitu, trvanlivosť a výkonnosť vplýva uskladnenie, technológia výroby a stavby, ale nie sezónny výrub lesa.

Mýtus č.7 - guľatina nie je moderná, prestížna ani progresívna.

Realita: moderná technológia drevenej konštrukcie umožňuje vytvorenie exkluzívnych, individuálnych projektov, ktoré sú rovnako krásne aj kvalitné. V našej dobe rýchleho rozvoja technológií a bláznivého rytmu života sa ľudia snažia znížiť v okolitom priestore množstvo umelých, alergénnych a karcinogénnych látok. Prioritou všetkých rozumných ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie a zdravie ďalšej generácie, je dať do popredia prirodzenosť a šetrnosť k životnému prostrediu pri stavbe a interiéri domu. Bývanie by malo byť priaznivé pre ľudí aj životné prostredie, pretože drevené domy sú čím ďalej tým viacej populárnejšie a sú základom zdravého a dlhého života. Progresívne zmýšľajúci človek sa bude v prvom rade starať o pohodlie a zdravý život a nie o módne rozmary a predvádzať sa okoliu. Možno že preferované domy z tehál a kameňov boli považované za spoľahlivé a prestížne, ale dnes aktívny rozvoj drevenej domovej výstavby ukazuje, že z dreva si môžete vytvoriť krásny, ekologický, štýlový a komfortný domov a stanete sa jeho hrdými majiteľmi. O progresivite drevenej technológie a o nových trendoch drevenej konštrukcie sa viacej dočítate v našom článku.

Mýtus č.8 - guľatina je drahšia, ako ručne opracované drevo.

Realita : na dnešnom trhu stavebných materiálov ako aj vzhľadom na osobitosti výrobnej technológie je guľatina lacnejšia ako ručne rezané polená. Toto tvrdenie nie je pravdivé a nezodpovedá realite. Ak budeme analyzovať súčasnú situáciu na trhu drevených stavieb, môžno dospieť k záveru, že guľatina súťaží s inými drevenými stavebnými materiálmi, ktoré sa vyrábajú drahšími technológiami, napr.profilované, lepené drevo, zvýšená je konkurencia aj medzi veľkým počtom výrobcov guľatiny. Tieto podmienky spôsobujú nízku cenu v porovnaní s podobnými materiálmi. Môžme dokonca povedať, že guľatina je dnes najlepším rozpočtovým materiálom pri výstavbe domu. Technológia obrusovania dreva najmä pre veľké budovy podstatne skracuje čas aj výrobu v porovnaní s ručne opracovaním dreva. Napríklad strojová výroba šálky trvá desať sekúnd. Majster ručnej výroby potrebuje k zhotoveniu šálky približne pol hodinu. Ak vezmeme do úvahy, že v závislosti od zložitosti projektu v domácom prostredí sa môže vyrobiť do 3000 pohárov, to sú veľké náklady, čo sa týka peňazí aj času. Všeobecne platí, že guľatina sa opracováva na strojoch za niekoľko dní a ručne za niekoľko mesiacov. V súlade s tým náklady na opracovanie a čas sú podstatne menšie ako na stavbu domu pri manuálnom opracovaní a tým menšie sú aj náklady. Okrem toho je ručná práca je vždy viacej ocenená.
Záver : guľatina poskytuje lacnejšiu a rýchlejšiu stavbu domu.

Mýtus č.9 - guľatina je veľmi drahá.

Realita: guľatina je dostupný a konkurencieschopný materiál, ktorý je lacnejší ako ručne spracované drevo, tehly...apod. Guľatiny a mechanicky spracované rezivá boli vyvinuté vo Fínsku koncom minulého storočia. Opracovaním guľatiny vo fabrike sa dosiahlo, že steny domu sú absolútne rovné a hladké. Potom začali masovú výrobu guľatiny a stavali sa domy, ktoré boli drahšie ako stavby vykonané tradičnými spôsobmi. Táto vysoká cena sa vysvetľuje tým, že pre nákup dobrej výrobnej linky bola potrebná veľká investícia. Ale v priebehu doby so vznikom veľkého počtu výrobcov a nových drevených materiálov, cena guľatiny postupne klesala kvôli prudkému nárastu konkurencie na trhu. Dnes je drevený dom z guľatiny oveľa lacnejší ako dom zo sekaného, lepeného a profilovaného dreva.

Mýtus č.10 - staršie metódy sú spoľahlivejšie, ako moderné spracovanie dreva

Realita: využitie guľatiny urýchľuje a zjednodušuje proces výstavby domu, modernými metódami spracovania a inštaláciou je drevený dom spoľahlivý, pevný a trvanlivý. Veda a technika nikdy nezastali. Technológia neustále postupuje, doplňuje a zlepšuje existujúce skúsenosti vo všetkých odboroch. Moderné stavebné technológie umožňujú zrealizovať projekt akejkoľvek zložitosti. Použitie guľatiny pri stavbe domu je skutočným prielomom v histórii spracovania dreva a pozemných stavieb, výrazne urýchly a zjednoduší proces výstavby drevených domov. Mechanické spracovanie dreva pomocou špeciálneho vybavenia umožňuje získať perfektnú tyč s rovnakým priemerom po celej dľžke. Vzhľadom k presnému a tesnému spojeniu dreva medzi sebou sa úplne zabráni, aby steny neprefúkalo a dom je odolný a pevný. Podrobné informácie o procese obrábania si prečítajte v článku "moderné stavebné technológie - výroba guľatiny". Samozrejme, že skúsenosť je po celé stáročia neoceniteľná, ale moderná technika je spoľahlivejšia, zlepšuje a uľahčuje existujúce metódy. Moderné stavebné technológie a zariadenia vytvorili z opracovaného dreva spoľahlivý, pevný a trvanlivý stavebný materiál. Práve z tohto dôvodu sa dnes stal dom z dreva konkurentom pre tehlový a panelový dom. Môžme konštatovať, že každý by si prial pre seba pekné, ekologicky čisté a bezpečné bývanie. Máme dlhoročné práce s drevom a vieme, že výstavba drevených domov v plnej miere uskutoční naše túžby. Zdravotné výhody, trvanlivosť a pevnosť drevených domov sú potvrdené skúsenosťami a nepodliehajú žiadnej pochybnosti. Ak máte záujem, viac zaujímavých informácií nájdete v článku " Stavba dreveného domu - zaujímavé fakty."

 

Naposledy zmenené nedeľa, 06 marec 2016 09:09
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pre písanie komentárov sa prihláste